Pzt - Cmt 8.00 - 20.00 Pazar KAPALI

0(539) 789 35 51

Akasya Acıbadem Kent Kule A/1 Blok Kat:17 Daire:55 Acıbadem / İstanbul

Üst

Sporcu Beslenmesi

Yeterli ve dengeli beslenmek sağlıklı olabilmenin öncelikli koşuludur. İster sağlıklı olmak, kilo vermek veya fit olmak için yapılsın, isterse performans sporcusu olup resmi müsabakalara katılmak için yapılsın, her yaş ve cinsiyetten bireyin spora olan ilgisi artmaktadır. Yapılan sporun etkinliğini artırmak ve beklenen olumlu etkileri görmede spor %30, beslenme %70 etkilidir.

Bireyin günlük fiziksel aktiviteleri, antreman süresi ve çeşidi, yaşı, cinsiyeti besin ögesi gereksinimlerini etkilemektedir. Ayrıca spor öncesi ve sonrası öğünlerin içerikleri, öğün tüketim saatleride çok önemlidir ve ayrıntılı planlanmalıdır.

Doğru bir beslenme programı ile yapılan egzersizin etkinliği maksimuma ulaşır ve birey kendini zinde hisseder. Yeterli ve dengeli bir diyet, hastalanma ve sakatlanma riskini minimuma indirir.

Sonuç olarak egzersiz uygun beslenme uygulamaları ile tamamlanmalıdır. Doğru beslenme sayesinde sağlığın daha iyi korunması ve bireylerin olumlu her türlü etkiyi görmesi mümkün olabilmektedir.

Sporcu Beslenmesi